Jak rozpoznać symptomy depresji

Mówiąc o niepłodności, nie sposób pominąć kwestii wpływu tej choroby na zdrowie mentalne. W zasadzie można powiedzieć, że niepłodność i depresja tworzą błędne koło, z którego bez pomocy specjalisty nie sposób wyjść. Stres i depresja to częste konsekwencje bezowocnych starań o dziecko. Zaburzenia seksualne, problemy małżeńskie, wycofanie z życia towarzyskiego czy napiętnowanie społeczne, spowodowane brakiem dziecka, to często spotykane przyczyny depresji i epizodów depresyjnych u osób borykających się z niepłodnością.

Badania wskazują na występowanie nasilonych objawów depresyjnych wśród par starających się o dziecko i jest to wzrost między 15-54% w stosunku do grupy kontrolnej. Ponadto, pary borykające się z niepłodnością, zgłaszają znacznie wyższe poczucie lęku w stosunku do ogólnej populacji (8-28%). Przyczynowy wpływ depresji na płodność jest przedmiotem badań wielu naukowców. W jednym z nich wykazano dwukrotny wzrost ryzyka niepłodności wśród kobiet z objawami depresji. W badaniu tym uwzględniono również inne czynniki, takie jak palenie papierosów, częstotliwość spożywania alkoholu czy spadek libido (Lapane 1995).

Podczas gdy sama niepłodność jest już dużym obciążeniem psychicznym dla pary, naukowcy zwracają uwagę na wpływ procedury leczenia, jako faktora zwiększającego poziom stresu i lęku przed niepowodzeniem. U par w początkowym etapie leczenia niepłodności metodami wspomaganego rozrodu, objawy depresji występują znacznie rzadziej niż u par, które przechodzą więcej cykli leczenia. Badania włoskiej populacji niepłodnych par wskazują, że aż 14,7 % kobiet i 4,5% mężczyzn odczuwa lęk, natomiast badania populacyjne w Danii wskazują na występowanie ciężkiej depresji u 11,6%kobiet i 4,3% mężczyzn w trakcie leczenia niepłodności. Badacze wskazują również na związek między lękiem i depresją, a czasem trwania leczenia, gdzie zaburzenia występowały najczęściej po 4-6 latach od rozpoznania niepłodności.

Jak rozpoznać symptomy depresji
Przede wszystkim należy być świadomym, że niepłodność to choroba, która dotyka co piątą parę w Polsce, a zatem nie jesteście w tym sami! Obniżone poczucie własnej wartości, poczucie niesprawiedliwości i osamotnienia to naturalne, aczkolwiek niepożądane skutki uboczne niepłodności. Bardzo ważne jest, aby nie bagatelizować swoich emocji i szukać wsparcia u specjalistów. Podwyższone uczucie lęku, pustki i beznadziei, niekończący się monolog wewnętrzny, gonitwa myśli, bezsenność, spadek energii, brak chęci do czerpania radości z codziennych aktywności czy rozdrażnienie to objawy, które mogą wskazywać na rozwijającą się depresję. Warto dodać, że objawy te mogą występować z małym, średnim lub dużym nasileniem.

Jak możesz sobie pomóc
Pamiętaj, że profesjonalne wsparcie specjalisty (psychologa) jest niezastąpioną formą terapii w trudnych życiowych sytuacjach. Niepłodność z pewnością należy do jednych z najtrudniejszych życiowych wydarzeń, zatem o zrozumienie i opanowanie swoich emocji, w trakcie starań o dziecko, należy zadbać, korzystając z pomocy doświadczonych specjalistów. Możesz również stworzyć grupę wsparcia, składającą się z kilku osób wtajemniczonych w twoje problemy związane z płodnością i zwrócić się do nich w sytuacjach kryzysowych. Czasami sama rozmowa i rozładowanie emocji bywają bardzo pomocne w odzyskaniu równowagi emocjonalnej.
Dane z metaanaliz potwierdzają również dobroczynny wpływ technik mindfullness na regulację poziomu stresu. Mindfullness, oddech, wyciszenie czy aktywność fizyczna oraz wszelkie inne formy angażujące ciało i umysł skutecznie wpierają regulację poziomu hormonów stresu, oczyszczając twój umysł z bagażu zbędnych myśli.

Źródła:

  • (Domar 1992; Demyttenaere 1998; Parikh 2000 ; Lukse 1999; Chen 2004).
  • Anderson 2003; Chen 2004; Parikh 2000
  • Lęk i depresja u kobiet poddawanych leczeniu niepłodności Paulina Gdańska1,2, Ewa Drozdowicz-Jastrzębska3, Barbara Grzechocińska1, Maria Radziwoń-Zaleska3, Piotr Węgrzyn2, Mirosław Wielgoś1
  • Hofmann, S. G., Sawyer, A. T., Witt, A. A., & Oh, D. (2010). The effect of mindfulness-based therapy on anxiety and depression: A meta-analytic review. Journal of Consulting and Clinical Psychology, 78(2), 169–183.
Share
Pin
Tweet
Related

Rozwód a prawo do zarodków

Obraz powiększania rodziny wygląda obecnie zdecydowanie inaczej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Coraz częściej spotykamy się z problemem lub niepłodności, a sięganie po rozwiązania, które oferuje medyczne wspomaganie rozrodu jest rozwiązaniem, po które sięga coraz więcej par.

Jak rozmawiać z dzieckiem o in vitro

Jednym z największych dylematów, przed którym staną prawie wszyscy rodzice, których pociechy przyszły na świat dzięki metodzie in vitro, jest pytanie o to, czy będą chcieli powiedzieć swoim dzieciom o tym, że przyszły na świat dzięki leczeniu i procedurze wspomaganego rozrodu.

Niepłodność – Droga, a nie walka

Ludzie mają skłonność do traktowania swoich chorób, jak przeciwników. To chyba całkiem naturalne podejście, wszak ciężkie choroby mogą śmiertelnie nam zagrażać. Kiedy na szali pojawia się życie, to budzi się w nas wola walki. Niekiedy mówi się nawet, że to właśnie ta wola i pragnienie pokonania choroby prowadzi do cudownych ozdrowień.

Comments

Co o tym myślisz ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *