Blog
Czy infekcje intymne mogą utrudniać zajście w ciążę?
Po raz pierwszy pożegnałam się z marzeniami o macierzyństwie, gdy odebrałam wynik AMH. Przez chwilę pomyślałam, że przede mną mur, którego nie uda mi się pokonać. – to, co czuła Klaudia, która od 3 lat zmaga się z niepłodnością, jest częstą reakcją kobiet, które słyszą, że poziom rezerwy jajnikowej jest zdecydowanie zbyt niski.
Niskie AMH i co dalej? Zabieg PRP!
Po raz pierwszy pożegnałam się z marzeniami o macierzyństwie, gdy odebrałam wynik AMH. Przez chwilę pomyślałam, że przede mną mur, którego nie uda mi się pokonać. – to, co czuła Klaudia, która od 3 lat zmaga się z niepłodnością, jest częstą reakcją kobiet, które słyszą, że poziom rezerwy jajnikowej jest zdecydowanie zbyt niski.
Jak wiek mężczyzny wpływa na zdrowie przyszłego potomstwa?
Gdy do przedszkola przychodzi mężczyzna w kwiecie wieku i odbiera swoje dziecko, nikogo to nie dziwi. Jeszcze 20-25 lat temu zapewne pomyślano by, że to stosunkowo młody dziadek tego przedszkolaka. W Polsce w 2014 roku urodziło się 2647 dzieci, których ojcowie mieli 50 lat lub więcej. W porównaniu z 2002 rokiem, to wzrost o około 71 proc. Co się zatem zmieniło?
Adopcja ludzkich komórek rozrodczych – nowe perspektywy w leczeniu niepłodności
W erze postępującego rozwoju medycyny reprodukcyjnej pojawia się coraz więcej możliwości dla osób borykających się z problemem niepłodności. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest adopcja ludzkich komórek rozrodczych. Proces ten otwiera wiele nowych dróg dla par
Reumatoidalne zapalenie stawów a ciąża
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest chorobą autoimmunologiczną, która charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym stawów oraz możliwymi uszkodzeniami struktur stawowych. Tym, co dla wielu osób stanowi zaskoczenie jest fakt, że choroba ta dotyka głównie kobiety w wieku rozrodczym.
Jak mutacja MTHFR wpływa na zdolność organizmu w staraniach o ciążę?
Mutacja MTHFR jest terminem, który w ostatnich latach zyskał na znaczeniu w dziedzinie genetyki i medycyny, a zwłaszcza medycyny rozrodu. MTHFR to skrót od metylentetrahydrofolian reduktazy. Jest to nazwa enzymu kluczowego dla procesów metabolicznych w organizmie, zwłaszcza tych związanych z przemianą homocysteiny do metioniny oraz przemianami folianów.
Starasz się o dziecko? Odwiedź stomatologa!
Rozpoczęcie świadomych starań o ciążę to zwykle czas licznych badań, wizyt lekarskich, zmiana trybu życia, diety, porzucenie używek. Jest jednak pewien obszar naszego zdrowia, o którym niemal nigdy nie myślimy, gdy decydujemy się na dziecko. Wielu lekarzy podkreśla, że pacjentki, zgłaszające się do nich z informacją, że starają się o dziecko lub będące na początku ciąży nie ukrywają zdziwienia, gdy są proszone o jak najszybszą wizytę stomatologiczną.
Białe plamy na zdrowotnej mapie Polski a profilaktyka raka szyjki macicy
Co roku ponad 1,4 mln kobiet na całym świecie, a 2,5 tysiąca Polek słyszy diagnozę, która zmienia ich życie. Każdego roku 1,6 tysiąca kobiet w Polsce z tego powodu umiera. Rak szyjki macicy – to jeden z najgroźniejszych, cichych zabójców kobiet. W 2018 roku według szacunków IARC (International Agency for Research on Cancer) rak szyjki macicy był czwartym najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym i czwartą przyczyną zgonów z powodu raka u kobiet.
Joga hormonalna
Joga hormonalne opiera się na wybranych z tradycyjnej jogi asanach, które powodują podniesienie obniżającego się w okresie premenopauzy poziomu estrogenów, a nawet wznowienie produkcji tych hormonów w okresie klimakterium. Ta stworzona przez Dinah Rodrigues odmiana jogi to naturalna terapia pozwalającą na regulację poziomu żeńskich hormonów.