Terapia wisceralna – Co to jest i jak wspiera twoją płodność?

Terapia wisceralna jako wsparcie dla płodności

Dążąc do poprawy płodności, pary sięgają po najróżniejsze rozwiązania. Po wielu próbach ich wybór często pada nie tylko po medycynę akademicką i rozwiązania farmakologiczne, ale także na cieszące się coraz większą popularnością rozwiązania, będące naturalnym wsparciem płodności. W ostatnich latach na szczególną uwagę zasługuje terapia wisceralna, która odpowiednio poprowadzona może przynosić wyjątkowo dobre efekty. Jest to prawdziwa rewolucja w postrzeganiu źródeł ludzkich dysfunkcji. Terapia wisceralna jest to system patrzenia na ciało globalnie.

 

Co to jest terapia wisceralna?

Żeby jednak mówić o terapii wisceralnej jako naturalnym wsparciu dla płodności, należy wcześniej jasno określić czym jest taka terapia. W dużym skrócie można powiedzieć, że jest to terapia skupiająca się na poprawie funkcjonowania narządów wewnętrznych poprzez stymulację tkanek miękkich i autonomicznego układu nerwowego. Jej podstawą jest teoria mówiąca, że nieprawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych prowadzi nie tylko do licznych chorób, ale także bólu sztywności w różnych obszarach organizmu. Terapia wisceralna polega przede wszystkim na pracy w obrębie jamy brzusznej, gdzie znajdują się wszystkie narządy wewnętrzne oraz powięź i mięśnie. Ta specjalistyczna technika oparta jest na głębokim masażu brzucha, który uwalnia narządy z napięć i przywraca prawidłowy stan układu trzewnego. Terapeuta, pragnąc przywrócić równowagę organizmu, a co za tym idzie poprawić funkcjonowanie narządów wewnętrznych, wykonuje płynne, delikatne ruchy oraz w odpowiedni sposób uciska mięśnie, stymulując tym samym krążenie krwi i limfy. Terapia wisceralna jest z powodzeniem stosowana w leczeniu problemów związanych z układem pokarmowym, zaparć, nudności, ale także moczowym i rozrodczym.

Często słyszy się pełne niedowierzania głosy „Jak to możliwe, że masaż pomoże w problemach z płodnością, byliśmy u tylu specjalistów, braliśmy najróżniejsze leki!”. Niesłusznie – terapia wisceralna może skutecznie wspomóc płodność poprzez redukcję napięcia mięśniowego, zwłaszcza w okolicach macicy, a dzięki temu poprawić ukrwienie narządów rodnych, a także większych przepływ składników odżywczych np. do komórek jajowych. To nie wszystko – terapia wisceralna jest także nieoceniona przy poprawie funkcjonowania układu hormonalnego. Jej działanie doceniają także kobiety zmagające się z endometriozą oraz (PCOS), czyli zespołem policystycznych jajników. Oba te schorzenia bardzo często są powodem poważnych trudności z zajściem w ciążę.

Terapia wisceralna jako niekonwencjonalne wsparcie zaburzeń płodności

Mimo że nie jest to terapia konwencjonalna i wzbudza pewne wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które nie do końca rozumieją schemat jej działania, zdecydowanie jest warta uwagi. Wszelkie swoje wątpliwości przed rozpoczęciem tego typu naturalnej terapii należy konsultować zarówno z terapeutą, jak i lekarzem specjalistą w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego.

Czy terapia wisceralna jest bezpieczna?

Należy pamiętać, że terapia wisceralna ogólnie jest uważana za bezpieczną, jednak jak w przypadku każdej innej metody terapeutycznej są określone grupy osób, które powinny podejść do niej z nieco większą dozą ostrożności. Jeżeli zmagamy się z chorobami serca, chorobami nowotworowymi, zakaźnymi lub mamy skłonność do zakrzepów albo zaburzeń krzepnięcia krwi koniecznie należy poinformować o tym lekarza oraz terapeutę. Zdarzają się także przypadki, gdy powoduje dyskomfort, zawroty głowy czy osłabienie. Jednak doświadczony i wykwalifikowany terapeuta zawsze postępuje zgodnie z zasadami i najpierw przeprowadza z pacjentem wywiad, podczas którego zadaje pytania umożliwiające mu dobór takich technik, które przyniosą największe korzyści przy jednoczesnym minimalizowaniu skutków ubocznych. Jeśli wybierzemy doświadczonego specjalistę, nie powinniśmy się obawiać, ponieważ wykwalifikowani terapeuci nie tylko przestrzegają zasad etycznych, ale także posiadają wiedzę dotyczącą anatomii i fizjologii ciała oraz specjalistyczną wiedzę dotyczącą manipulacji tkanek miękkich. Sama terapia odbywać się powinna zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta oraz z uwzględnieniem jego stanu zdrowia i historii chorób.

Wybrane techniki wisceralne dają duże możliwości terapeutyczne w procesie wspierania płodności, a także są skuteczne przy problemach powiązanych z ciążą, umożliwiają optymalne przygotowanie do porodu oraz mogą być stosowane przy łagodzeniu komplikacji po naturalnym porodzie, oraz cięciu cesarskim. Warto pamiętać, że różne dysfunkcje organów, układu mięśniowo-szkieletowego, nerwowego i endokrynnego, tak samo jak przyczyny psychiczne lub emocjonalne mogą prowadzić do osłabienia płodności. Za najbardziej powszechne przyczyny niepłodności, z którymi można walczyć za pomocą terapii wisceralnej to zaparcia, zapalenie pęcherza moczowego, zaburzenia hormonalne, zrosty nasieniowodów oraz niezstępowanie jąder u mężczyzn.

Emilia mówi o swoich doświadczeniach z terapii wisceralnej

 – Mój mąż spytał mnie po kilku wizytach u terapeuty, czy odczuwam jakąś zmianę i jak oceniam efekty wizyty. Muszę przyznać, że nie od razu potrafiłam odpowiedzieć na to pytanie. Czy samo uczucie ogromnej lekkości może być akceptowalnym efektem terapii?

Pierwsza wizyta nie należała do najprzyjemniejszych, jednak jest to masaż głębokich warstw tkanek, a ucisk bywał bolesny. Mój terapeuta najpierw przeprowadził wywiad, uzgodniliśmy długość trwania terapii oraz inne szczegóły. Moje odczucia po pierwszej wizycie były takie, jakbym pierwszy raz w życiu została wymasowana i to w dodatku w taki sposób, który powoduje ogromne uczucie ulgi i lekkości

 Już po pierwszej wizycie zauważyłam u siebie zmożoną aktywność jelit, gazy o wyjątkowo nieprzyjemnym odorze, ale z każdą godziną czułam, że odwieczne uczucie wzdęcia w moim brzuchu maleje. Po kilku wizytach zauważyłam znaczną poprawę w wypróżnianiu, zniknęły zatwardzenia i inne dolegliwości, które od dawna sprawiały mi dyskomfort. Do gabinetu zgłosiłam się z niepłodnością wtórną po urodzeniu dziecka przez CC

 

Wizyta u terapeuty podczas leczenia niepłodności często jest wręcz zalecana.  O fizjoterapii w leczeniu niepłodności warto myśleć jako o rehabilitacji, czyli jednym z najskuteczniejszych sposobów powrotu do zdrowia. Jest to też doskonałe wsparcie leczenia niepłodności metodami zapłodnienia pozaustrojowego. Różne metody naturalnego wspomagania rozwoju jak np.: fizjoterapia, akupunktura czy psychoterapia są dla siebie uzupełnieniem. Całościowe spojrzenie na człowieka, jego ciało i psychikę wydaje się być jedynym sensownym podczas leczenia niepłodności.

Terapia wisceralna jest często konieczna również dlatego, że uwalnia od napięć a niepłodność to zaburzenie, z którym wiąże się wiele trudnych przeżyć. Duża presja i stres powodują, że mięśnie są nieustannie napięte, przepona jest zablokowana, a co za tym idzie, do narządów wewnętrznych dociera znacznie mniej tlenu. Odpowiednio poprowadzona terapia redukuje stres, ale też wspiera leczenie takich problemów jak wstrzymana owulacja lub jej brak, a także niepłodność niewiadomego pochodzenia (niepłodność idiopatyczna).

Share
Pin
Tweet
Related

Niskie AMH i co dalej? Zabieg PRP!

Po raz pierwszy pożegnałam się z marzeniami o macierzyństwie, gdy odebrałam wynik AMH. Przez chwilę pomyślałam, że przede mną mur, którego nie uda mi się pokonać. – to, co czuła Klaudia, która od 3 lat zmaga się z niepłodnością, jest częstą reakcją kobiet, które słyszą, że poziom rezerwy jajnikowej jest zdecydowanie zbyt niski.

Jak wiek mężczyzny wpływa na zdrowie przyszłego potomstwa?

Gdy do przedszkola przychodzi mężczyzna w kwiecie wieku i odbiera swoje dziecko, nikogo to nie dziwi. Jeszcze 20-25 lat temu zapewne pomyślano by, że to stosunkowo młody dziadek tego przedszkolaka. W Polsce w 2014 roku urodziło się 2647 dzieci, których ojcowie mieli 50 lat lub więcej. W porównaniu z 2002 rokiem, to wzrost o około 71 proc. Co się zatem zmieniło?

Comments

Co o tym myślisz ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *