Rezerwa jajnikowa AMH – Dlaczego warto monitorować jej poziom

AMH — czyli hormon Anty-Mullerian, to inaczej mówiąc rezerwa jajnikowa, wskazująca poziom płodności kobiety. Tak zwany zegar biologiczny nieustannie tykając, brutalnie odlicza do godziny zero, w której kobieta całkowicie straci możliwość zajścia w ciążę. Większość kobiet poznaje skrót terminu Anty-Mullerian Hormon (AMH) dopiero podczas wizyty w klinice leczenia niepłodności. Niby wiemy, że zegar tyka i że płodność kobiet nie jest przywilejem danym raz na całe życie, jednak wciąż mamy za mało wiedzy o tym, jak ważną pełni on funkcję w świadomym planowaniu rodziny.

Większość ginekologów kieruje na badania rezerwy jajnikowej dopiero wtedy, kiedy kobieta deklaruje chęć powiększenia rodziny i ma za sobą kilka miesięcy nieudanych prób zajścia w ciążę. Po odebraniu wyników w popłochu szuka się informacji o tym, czy mieszczą się one w normie i czy ma jeszcze szansę na zajście w ciążę. Najczęstszy błąd, jaki popełniają pary, na tym etapie, to bagatelizowanie istoty badań jakości nasienia. Specjaliści zalecają, aby z wraz z rezerwą jajnikową AMH, również partner wykonał badanie jakości nasienia, co może znacznie przyspieszyć podjęcie ewentualnego leczenia, gdyby okazało się, że to właśnie parametry nasienia wymagają poprawy.

Zdania ginekologów na temat monitorowania rezerwy jajnikowej są różne. W zasadzie tylko ci lekarze, którzy specjalizują się w leczeniu niepłodności, zalecają profilaktyczne badania. Jednak czy słusznie?

W obliczu wciąż rosnących statystyk niepłodności wydaje się oczywiste, że wczesne wykrycie jej przyczyny zwiększa szansę na powodzenie leczenia. Jednak, żeby cokolwiek móc leczyć, najpierw trzeba to wykryć, a do tego potrzebne są badania. Coraz więcej kobiet i mężczyzn decyduje się na późne rodzicielstwo, co świadczy o wzroście świadomości w procesie planowania rodziny. Z biologicznego punktu widzenia, sprawa nie jest tak prosta. Mylna interpretacja metod wspomaganego rozrodu daje, złudne poczucie spokoju pamiętajmy, że in vitro nie daje 100% gwarancji na ciążę. Dlatego w świadomym planowaniu rodziny tak ważne są badania i profilaktyka płodności.

Przebieg badania hormonu Anty-Mullerian
Badanie AMH, czyli rezerwy jajnikowej, jest bardzo proste i bezbolesne. Wystarczy oddać w krew. Próbka krwi jest następnie badana w laboratorium w celu określenia poziomu AMH. Wyniki są gotowe w 5 do 10 dni w zależności od standardów pracy laboratorium.

Co warto wiedzieć o AMH
Należy pamiętać, że wynik poziomu rezerwy jajnikowej ma znaczący wpływ na dobór odpowiedniego protokołu stymulacyjnego, w procedurze leczenia metodami wspomaganego rozrodu. Wysoki wskaźnik AMH znacząco wpływa na powodzenie leczenia i zwiększa szansę na poczęcie dziecka bez ingerencji lekarza.

Pamiętajmy, że potencjał płodności pary nie zależy jedynie od wysokiego AMH czy mieszczących się normach jakości nasienia. Płodność, co za tym idzie możliwość poczęcia dziecka to znacznie bardziej złożony proces. Aby ustalić przyczyny niepłodności, często potrzeba znacznie więcej badań. Przyczynami, które mogą mieć wpływ na płodność pary, są między innymi choroby autoimmunologiczne, brak odpowiedniej diety, częste spożywanie alkoholu czy palenie papierosów. W przypadku kobiet, palenie papierosów wpływa na znaczny spadek możliwości reprodukcyjnych.

Zabezpieczenie płodności-depozyt komórek jajowych
Mrożenie komórek jajowych to inaczej mówiąc, zabezpieczenie płodności na przyszłość. Jeśli z jakichś przyczyn, zdrowotnych lub społecznych, odczuwasz potrzebę odroczenia w czasie decyzji o macierzyństwie, warto zastanowić się nad depozytem komórek jajowych. Wiele klinik ma w swojej ofercie program zabezpieczenia płodności.

Jakie badania warto jeszcze wykonać
Wraz z badaniem poziomu rezerwy jajnikowej warto wykonać takie badania jak: FSH, LH, Estradiol, ale też badania obrazowania narządów rodnych USG. Całościowy obraz wyników badań umożliwia precyzyjniejszą interpretację możliwości reprodukcyjnych kobiety.

W dniach 1.05-31.05 na hasło PŁODNOŚĆ START możesz wykonać badanie AMH oraz badanie jakości nasienia w Klinice Płodności Salve Medica ze zniżką 10%

Badanie stężenia hormonu AMH można wykonać w dowolnej fazie cyklu i nie wymaga to specjalnego przygotowania.

Normy stężenia hormonu Anty-Mullerian

  • 20 – 24 lat: 1,52 – 9,95 ng/ml
  • 25 – 29 lat: 1,20 – 9,05 ng/ml
  • 30 – 34 lat: 0,711 – 7,59 ng/ml
  • 35 – 39 lat: 0,405 – 6,96 ng/ml
  • 40 – 44 lat: 0,059 – 4,44 ng/ml
  • 45 – 50 lat: 0,01 – 1,79 ng/ml

Share
Pin
Tweet
Related

Niskie AMH i co dalej? Zabieg PRP!

Po raz pierwszy pożegnałam się z marzeniami o macierzyństwie, gdy odebrałam wynik AMH. Przez chwilę pomyślałam, że przede mną mur, którego nie uda mi się pokonać. – to, co czuła Klaudia, która od 3 lat zmaga się z niepłodnością, jest częstą reakcją kobiet, które słyszą, że poziom rezerwy jajnikowej jest zdecydowanie zbyt niski.

Jak wiek mężczyzny wpływa na zdrowie przyszłego potomstwa?

Gdy do przedszkola przychodzi mężczyzna w kwiecie wieku i odbiera swoje dziecko, nikogo to nie dziwi. Jeszcze 20-25 lat temu zapewne pomyślano by, że to stosunkowo młody dziadek tego przedszkolaka. W Polsce w 2014 roku urodziło się 2647 dzieci, których ojcowie mieli 50 lat lub więcej. W porównaniu z 2002 rokiem, to wzrost o około 71 proc. Co się zatem zmieniło?

Comments

Co o tym myślisz ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *