Rewitalizacja jajników osoczem bogatopłytkowym i komórkami multipotencjalnymi ze szpiku kostnego.
Niska rezerwa jajnikowa spędza sen z powiek niejednej kobiecie starającej się o dziecko. Bezowocne próby zajścia w ciążę stają się źródłem frustracji i emocjonalnych problemów, które wpływają zarówno na jakość relacji w związku, jak również na poczucie własnej wartości. Trzeba przyznać, że etap starań o dziecko nie należy do najłatwiejszych, a niepłodność jest bombą atomową, która gdy spada na parę, potrafi skutecznie odebrać nadzieję i zniweczyć marzenia o rodzicielstwie.
Przyczyny niepłodności są różne. Sama niska rezerwa jajnikowa, czyli AMH – Anty-Mullerian Hormon, jeszcze nie musi oznaczać końca marzeń o rodzicielstwie. Bardzo istotne jest to, aby nie traktować rezerwy jajnikowej zero-jedynkowo, bowiem o potencjale rozrodczym decyduje wiele czynników, w tym wyniki badań hormonalnych czy obraz jajników w USG. Doświadczony lekarz jest w stanie ocenić potencjał pęcherzyków jajowych w jajnikach, ale dopiero zbiór wszystkich wskaźników daje pełen obraz diagnostyczny. Medycyna odkrywa coraz skuteczniejsze metody na poradzenie sobie z globalnie postępującą niepłodnością. Jednym z nich jest rewitalizacja jajników osoczem bogatopłytkowym.
Szacuje się, że 1 na 100 kobiet w wieku 30 – 40 lat ma obniżoną rezerwę jajnikową i zgłasza objawy przedwczesnego wygaszania czynności jajników. U pań poniżej 30 roku życia, zjawisko to obserwuje się u 1 na 1000 kobiet. Skąpe miesiączki, nieregularne cykle, uderzenia gorąca czy nocne intensywne pocenie się to sygnały mówiące o tym, że warto zbadać rezerwę jajnikową. Warto tu dodać, że każda kobieta rodzi się z określoną ilością pęcherzyków jajowych, które wchodzą w obieg owulacyjny podczas całego okresu przedmenopauzalnego. Rezerwę jajnikową obniżają między innymi zabiegi na organach rodnych.
Niska rezerwa jajnikowa – czy to koniec marzeń o macierzyństwie?
Na płodność pary wpływa wiele współwystępujących czynników, jak choćby endometrioza, PCOS, niskie parametry nasienia lub inne przyczyny. Jednak wielu specjalistów zwraca uwagę na fakt, że nawet w najgorszych przypadkach, o ciąży u konkretnej pary decyduje często po prostu jeden zdrowy plemnik i jedna zdrowa komórka jajowa.
W tym artykule chciałabym się skupić na technice rewitalizacji jajników osoczem bogatopłytkowym, w połączeniu z komórkami multipotencjalnymi ze szpiku kostnego. Zabieg ten jest wykonywany w nielicznych klinikach na świecie, w ramach leczenia niepłodności metodami wspomaganego rozrodu, u tak zwanych pacjentek Poor Responders, czyli takich, u których stymulacja hormonalna nie przynosi zadowalających efektów.
Jak to działa? W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że w każdym jajniku znajdują się uśpione pęcherzyki antralne, które fizjologicznie, naturalnie nie osiągają stanu dojrzałości. Wystarczy jednak je pobudzić i odpowiednio stymulować, aby uzyskać dodatkowe dojrzałe pęcherzyki, a zatem zwiększyć szanse na macierzyństwo.
Rewitalizacja jajników osoczem bogatopłytkowym i komórkami multipotencjalnymi ze szpiku – na czym polega zabieg?
Jak już pisałam wcześniej, w każdym jajniku znajdują się rezerwy niedojrzałych pęcherzyków antralnych. Celem zabiegu rewitalizacji jajników osoczem bogatopłytkowym i komórkami multipotencjalnymi jest aktywacja jajników do pobudzenia tychże pęcherzyków, które dzięki temu mogą stać się zdolne do zapłodnienia. Kluczem do skuteczności zabiegu jest połączenie osocza bogatopłytkowego z komórkami multipotencjalnymi ze szpiku. Warto tu dodać, że sam zabieg rewitalizacji jajników osoczem bogatopłytkowym jest bardzo skuteczny przy niskiej rezerwie jajnikowej. Dwa zaawansowane zabiegi, połączone w jeden, znacznie zwiększają skuteczność całego procesu. Na świecie tylko nieliczne kliniki leczenia niepłodności wykonują ten zabieg. W Polsce 11 sierpnia 2022 roku odbył się pionierski zabieg rewitalizacji jajników osoczem bogatopłytkowym i komórkami multipotencjalnymi ze szpiku kostnego pod przewodnictwem dra nauk medycznych Mirosława Szlachcica, założyciela kliniki Medistica Ginekologia + Płodność.
Na czym polega innowacyjność zabiegu?
Osocze bogatopłytkowe jest od lat znane ze swoich właściwości aktywizacyjnych. To, które stosowane jest w medycynie estetycznej, znacznie różni się od tego, które jest używane do pobudzenia pęcherzyków antralnych. Aby zabieg rewitalizacji jajników był skuteczny, należy uzyskać stężenie krwi wynoszące od 1.5 miliona do 2 milionów płytek na mikrolitr. Do zabiegów medycyny estetycznej uzyskuje się w najlepszym wypadku stężenie zaledwie 0.5 miliona płytek na mikrolitr.
Połączenie osocza bogatopłytkowego z komórkami multipotencjalnymi jest zabiegiem stosowanym w pionierskich klinikach Europy Zachodniej, między innymi w Hiszpanii. Jest to zabieg bardzo innowacyjny i na obecną chwilę istnieje niewiele naukowych publikacji na ten temat. Klinika Medistica Ginekologia + Płodność, wykonując ten zabieg po raz pierwszy w Polsce, bazowała na doświadczeniu własnym oraz zaprzyjaźnionych, światowej klasy specjalistów, którzy są pionierami w dziedzinie leczenia pacjentek z bardzo niską rezerwą jajnikową.
W jaki sposób uzyskuje się tak wysokie stężenie płytek krwi w osoczu?
Do uzyskania odpowiedniego, niezbędnego stężenia płytek krwi w osoczu, wykorzystywana jest wysoko zaawansowana technologia, która różni się swoją mocą od tradycyjnych wirówek krwi, wykorzystywanych w zabiegach medycyny estetycznej. Jedynie system Magellan daje możliwość uzyskania stężenia 1,5 mln. – 2 mln. płytek krwi na mikrolitr, która jest niezbędna do pobudzenia i rewitalizacji jajników w tym zabiegu.
System Magellan – Główne zalety
Jest to jedyny system wirowy, który umożliwia uzyskanie bardzo wysokiego stężenia płytek w osoczu. W Polsce jedyną kliniką, która wykorzystuje system Magellan do zabiegu rewitalizacji jajników, jest klinika Medistica Ginekologia + Płodność.
W jaki sposób uzyskiwane są komórki multipotencjalne ze szpiku i jak są wykorzystywane w zabiegu?
Podczas zabiegu pobierany jest szpik, który następnie w zamkniętym, całkowicie sterylnym i zautomatyzowanym systemie zostaje poddany obróbce. Podczas tej procedury odseparowane są komórki multipotencjalne, które następnie, wraz z osoczem, są podawane do jajników podczas iniekcji. Połączenie dwóch zabiegów w jeden pozwala maksymalnie zwiększyć szansę na rewitalizację jajników. Szpik pobierany jest przez doświadczonego ortopedę, który jest obecny na sali zabiegowej przez cały czas trwania zabiegu. Wcześniej pacjentka zostaje szczegółowo poinformowana o przebiegu całej procedury i wyjaśniane są wszelkie medyczne aspekty. Zabieg odbywa się w anestezji pod opieką wieloosobowego doświadczonego zespołu medycznego pod kierownictwem doktora Mirosława Szlachcica.