Inseminacja – warto czy nie?

Inseminacja czy in vitro? Oto jest pytanie… które zadaje sobie każda para przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z metod wspomaganego rozrodu. Którą metodę wybrać, jak się do niej przygotować, na czym w ogóle polegają i jaka jest ich skuteczność? Wiele par decyduje się na inseminację poztsawiając metodę zapłodnienia pozautrojowego in vitro jako ostateczność. Ważne jest, aby w podejmowaniu decyzji, jakim jest leczenie niepłodności metodami wspomaganego rozrodu, pozostać w zgodzie ze swoimi przekonananiami i opierać je na faktach medycznych.

Zarówno metoda in vitro jak i inseminacja mają swoje mocne i słabe strony. O in vitro krok po kroku możesz przeczytać w tym artykule

Należy pamiętać, że żadna z nich nie daje gwarancji uzyskania ciąży a etap poprzedzający sam zabieg wymaga badań i konsultacji ze specjalistą. To czas wymagający od pacjentów cierpliwości i zaangażowania, bowiem wszelkie kroki podjęte w kierunku poprawy ogólnego stanu zdrowia, rezyliencji psychicznej i zadbania o siebie stanowią poważny fundament procesu leczenia niepłodności. Etap poprzedzający zabieg inseminacji warto przeznaczyć na przygotowanie organizmu. Odstaw używki takie jak papierosy, ogranicz spożywanie alkoholu, wprowadź zdrowe nawyki żywieniowe, ruch, zadbaj o jakość snu.

Więcej na temat profilaktyki płodności przeczytasz tutaj

Z poniższego artykułu dowiesz się o najważniejszych kwestiach dotyczących inseminacji.
Na pytania odpowiadała Dr. n. med. Joanna Stefanowicz z Klinika Płodności Salve Medica

  • Co to jest IUI – czyli Inseminacja
  • Jak się przygotować do inseminacji
  • Czy warto wybrać tę metodę leczenia niepłodności
  • Jaka jest skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego metodą IUI
  • Jak wygląda przebieg zabiegu
  • W jakich przypadkach nie zaleca się metody zapłodnienia IUI

1. Co to jest IUI – Intrauterine Insemination – Czyli Inseminacja. Polega ona na umieszczeniu wyselekecjonowanej próbki nasienia w macicy, która została uprzednio przygotowana do tego celu w laboratorium. Nasienie jest podawane do macicy przez cieniutki cewnik. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny.

2. Jak się przygotować do inseminacji – Inseminację można wykonać zarówno w cyklu naturalnym jak i stymulowanym lekami, zleconymi wcześniej przez lekarza. Jakkolwiek ilość dojrzewających pęcherzyków jajnikowych zwiększa prawdopodobieństwo powodzenia zabiegu, wzrasta jednak równocześnie ryzyko uzyskania ciąży wielopłodowej. Dlatego też, odradza się podejście do inseminacji w sytuacji, gdy ilość dojrzałych pęcherzyków w cyklu przekracza 3-4. Zabieg poprzedza monitorowanie cyklu przeprowadzane pod kontrolą usg. W chwili gdy pęcherzyk(-ki) osiągną pożądaną wielkość, pacjentka otrzymuje leki stymulujące owulację. Zabieg tradycyjnie wykonuje się 36 godzin po iniekcji. Możliwe jest również wykonanie zabiegu między 24048 godzin po podaniu leku. Poprzedza go badanie usg, potwierdzające owulację. Dobrze aby pacjentka do zabiegu była przygotowana: świetnie jeśli ma w miarę wypełniony pęcherz moczowy, co zdecydowanie ułatwia podanie nasienia do macicy.

3. Czy warto wybrać tę metodę – IUI – do leczenia niepłodności
Kwestia wyboru metody leczenia jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników. Głównymi czynnikami są historia pary, czas starań, jakość nasienia partnera czy poziom rezerwy jajnikowej, czyli AMH czy nawet wieku pacjentki. Lekarz powinien omówić z wami wszystkie szczegóły i doradzić, która z dostępnych metod leczenia w waszym przypadku będzie najlepsza. Pamiętaj jednak, że nawet najlepiej rokujące procedury nie dają nam stuprocentowej gwarancji uzyskania ciąży.

4. Jaka jest skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego metodą IUI – Szacuje się, że u par, które mają za sobą kilkumiesięczne starania o ciąże, skuteczność inseminacji waha się pomiędzy 10-25% Przy 3-4 cyklach skuteczność wzrasta do około 30-40%. Nie zaleca się wykonywania więcej niż 6 inseminacji. Klinika Płodności Salve Medica rekomenduje 3, 4 próby.

5. Jak wygląda przebieg zabiegu inseminacji:
W cyklu z planowaną inseminacją, pacjentka zgłasza się na wizytę między 9-tym a 11-tym dniem cyklu, celem ultrasonograficznej oceny wielkości pęcherzyków. Monitorowanie cyklu prowadzimy do chwili gdy pęcherzyki osiągną odpowiednią wielkość czyli dojrzałość. Wówczas lekarz zleca podanie preparatów inicjujących owulację czyli pęknięcie pęcherzyków. Tradycyjnie do owulacji dochodzi pomiędzy 36 a 38 godziną od podania leków i w tym czasie lekarz ustala termin zabiegu. Przed inseminacją lekarz w trakcie badania USG, potwierdza czy owulacja miała już miejsce. Na inseminację pacjentka zgłasza się z wypełnionym pęcherzem moczowym, co ułatwia przeprowadzenie procedury, poprawiając warunki wprowadzenia cewnika z nasieniem do jamy macicy. Partner zgłasza się na około 1-1,5 godziny przed zaplanowanym zabiegiem celem oddania nasienia, które następnie jest opracowywane przez embriologów/seminologów. Warto wiedzieć, że do inseminacji można wykorzystać nasienie mrożone, wcześniej zdeponowane przez partnera bądź w przypadku niepłodności męskiej, nasienie anonimowego dawcy z banku nasienia.
W sytuacji gdy inseminacja wykonywana jest przed dokonaniem owulacji, warto ją potwierdzić następnego dnia. Po potwierdzeniu owulacji pacjentka z reguły otrzymuje leki utrzymujące prawidłowy poziom progesteronu w drugiej fazie cyklu. Test ciążowy ( optymalnie poziom b-HCG) oznaczamy 14-15 dni po przeprowadzonym zabiegu. W przypadku wątpliwego testu, zalecone przez lekarza leki utrzymujemy przez kolejne dwa dni. Dopiero drugi ujemny wynik testu upoważnia do odstawienia leków. Nie powinno się wykonywać poziomu b-HCG przed upływem 3-5 dni od zabiegu, gdyż leki stymulujące owulacje mogą indukować fałszywie dodatni wynik testu. Wraz z dodatnim testem, pacjentce często towarzyszy uczucie bolesności i napięcia piersi, często pobolewanie w podbrzuszu i uczucie ciążenia.

6. W jakich przypadkach nie zaleca się wykonanie IUI?
– Inseminacja jest zabiegiem bezpiecznym i bezbolesnym, jednak nie zaleca się jej przeprowadzania w przypadkach niskiej jakości nasienia partnera czy niskiego poziom rezerwy jajnikowej, np. AMH oraz wieku pacjentki powyżej 40 roku życia pacjentki. Ze względu na pogarszająca się rezerwę jajnikowa ostrożnie do zabiegu powinny być kwalifikowane pacjentki powyżej 35 roku. Jednak decyzja w każdym wypadku jest złożona, uzależniona od wielu czynników i powinna być indywidualna dla każdej pary. Oczywiście zabieg inseminacji powinien być poprzedzony potwierdzeniem drożności jajowodów w trakcie badania histerosalpingografii ( HSG) lub sono HSG ( ultrasonograficzna histerosalpingografia).

Na szczęście medycyna rozrodu stale się rozwija a lekarze dysponują coraz to lepszymi metodami leczenia niepłodności. Rozwój technologii daje dzisiaj ogromną nadzieję i szansę parom borykającym się z niepłodnością na wymarzone rodzicielstwo. Inseminacja to bezpieczna metoda, w przypadku tej metody powikłania występują bardzo rzadko. Jest zalecaną metodą leczenia zaburzeń niepłodności I stopnia.
Sprawdź dostępne usługi wspomaganego rozrodu w Klinice Płodności

źródła: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25277121/

Share
Pin
Tweet
Related

Niskie AMH i co dalej? Zabieg PRP!

Po raz pierwszy pożegnałam się z marzeniami o macierzyństwie, gdy odebrałam wynik AMH. Przez chwilę pomyślałam, że przede mną mur, którego nie uda mi się pokonać. – to, co czuła Klaudia, która od 3 lat zmaga się z niepłodnością, jest częstą reakcją kobiet, które słyszą, że poziom rezerwy jajnikowej jest zdecydowanie zbyt niski.

Jak wiek mężczyzny wpływa na zdrowie przyszłego potomstwa?

Gdy do przedszkola przychodzi mężczyzna w kwiecie wieku i odbiera swoje dziecko, nikogo to nie dziwi. Jeszcze 20-25 lat temu zapewne pomyślano by, że to stosunkowo młody dziadek tego przedszkolaka. W Polsce w 2014 roku urodziło się 2647 dzieci, których ojcowie mieli 50 lat lub więcej. W porównaniu z 2002 rokiem, to wzrost o około 71 proc. Co się zatem zmieniło?

Comments

Co o tym myślisz ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *