Akupunktura – Mądrość wschodu w służbie płodności

Techniką najbardziej kojarzoną z medycyną wschodu jest akupunktura. Chyba każdy słysząc to słowo ma przed oczami osobę ponakłuwaną cienkimi igiełkami niczym jeż. Wiele osób podchodzi do tego tematu z lekką niepewnością. Po pierwsze często nie wiemy na czym rzeczywiście polega ta technika i jakie może nieść ze sobą działanie, a po drugie często wstrzymuje nas lęk przed bólem – wydaje się bowiem, że wbijanie w ciało dziesiątek igieł musi boleć. Czas rozwiać wątpliwości i odkryć kolejną, często zaskakującą dla nas – Europejczyków kartę. Czy akupunktura rzeczywiście pomaga w kwestii niepłodności?

 

Wywodząca się z Dalekiego Wschodu akupunktura to metoda medycyny niekonwencjonalnej polegająca na nakłuwaniu określonych w ciele miejsc cienkimi igłami, co ma na celu pobudzenie aktywnych biologicznie punktów. Odpowiednia ich stymulacja usprawnia przepływ krwi, uwalnia skumulowaną w nich energię, a w konsekwencji pozytywnie wpływa na pracę powiązanych z nimi organów wewnętrznych. Medycyna chińska wierzy w to, że do życia w zdrowiu konieczne jest zachowanie równowagi energetycznej. Gdy na nasz organizm oddziałują czynniki zewnętrzne równowaga ta może zostać zaburzona, czego konsekwencją jest choroba, ból lub złe samopoczucie. Przywrócenie tej naturalnej dla nas równowagi rozpoczyna zwykle procesy regeneracyjne prowadzące do zdrowienia. Nie też powodów do obaw nawet u osób o niskim progu bólu. Zwykle odczucia opisywane są jako drętwienie, mrowienia lub lekkie kłucie, rzadko kiedy jako ból czy nawet dyskomfort.  Akupunktura jest bezpieczną metodą terapeutyczną pod warunkiem, że jest przeprowadzana przez doświadczonego specjalistę. U podstaw terapii leży zawsze solidna dawka wiedzy i dokładny wywiad z osobą, która pragnie poddać się zabiegowi.

 

Akupunktura ze względu na swój dobroczynny wpływ na płodność coraz częściej jest wykorzystywana przez osoby, które bez powodzenia starają się o dziecko. Jako terapia wspomagająca może być także stosowana przy zaburzeniach miesiączkowania, a nawet podczas przygotowania do transferu zarodka. Co ważne, z zabiegów akupunktury korzystać mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni zmagający się z problemami z płodnością. Można też robić to niemal na każdym etapie starań o dziecko. Akupunktura u kobiet przed i po transferze pomaga w prawidłowej implantacji zarodka a następnie w rozwoju ciąży.

 

Akupunktura jest metodą uznaną przez medycynę akademicką i Światową Organizację Zdrowia. Na czym polega jej wyjątkowe działanie? Przede wszystkim pozytywnie wpływa na odporność i poprawia krążenie krwi, a także wzmaga naturalne procesy regeneracji. Działanie terapeutyczne akupunktury to efekt pobudzenia bardzo konkretnych punktów na ciele. Nie ma tu miejsca na przypadek, a o precyzyjnym wyborze punktów akupunkturowych i kolejności wkłuwania igieł zawsze decyduje terapeuta, uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. Odpowiednia stymulacja aktywnych biologicznie punktów pozwala na poprawę funkcjonowania konkretnych narządów. Na Zachodzie akupunktura stosowana jest m.in. w poradniach leczenia bólu, ale również w klinikach leczenia niepłodności.

 

Zabiegi akupunktury z powodzeniem mogą być wykorzystane w leczeniu niepłodności jako terapia wspomagająca. Udowodniono bowiem, że u kobiet przyczynia się do poprawy ukrwienia macicy, dzięki czemu zwiększają się szanse na zagnieżdżenie się zarodka, wpływa korzystnie na gospodarkę hormonalną oraz redukuje stres. Z kolei u mężczyzn mogą wyraźnie poprawić jakość nasienia. Jak to działa? Pod skórą biegną tak zwane meridiany czyli kanały energetyczne, wzdłuż których znajdują się aktywne biologicznie punkty. U kobiet, które mają za sobą poronienia, zwykle pobudza się punkty zlokalizowane na czubku głowy, aby zwiększyć szanse na zagnieżdżenie się kolejnego zarodka. Ukrwienie macicy i endometrium można z kolei poprawić dzięki nakłuwaniu punktów zlokalizowanych na brzuchu. Dla medycyny wschodu nie jest to nic nowego, bowiem tradycyjna Medycyna Chińska postrzega zaburzenia płodności jako manifestację braku równowagi energetycznej głównie w obrębie dwóch sfer: Wody i Ziemi. Mimo, że u nas akupunktura nie jest szczególnie często wykorzystywana to nie bagatelizujemy jej wpływu na organizm kobiet starających się o dziecko.

 

Taki rozwój świadomości zarówno lekarzy jak i pacjentów bardzo cieszy, bowiem jest to kolejna otwarta furtka dla par starających się o dziecko. Szukając naturalnych metod wsparcia płodności wiele par sięga o doskonale nam już znane rozwiązania jak odpowiednio zbilansowana dieta, czyli tzw. dieta płodności czy terapia wiceralna polegająca na manualnej pracy terapeuty. Teraz już wiemy, że kolejnym naturalnym rozwiązaniem jest akupunktura. W trakcie stymulacji hormonalnej terapeuta poprzez nakłuwanie odpowiednich punktów na ciele może pobudzić do pracy jajniki, co korzystnie oddziałuje na wzrost pęcherzyków jajnikowych. Jest to terapia polecana również po punkcji jajnika wykonywanej w celu pobrania komórek jajowych do zapłodnienia, bowiem akupunktura znacząco przyspieszy procesy regeneracyjne tkanek. Ciekawe możliwości stwarza także przed i po transferze zarodka poprawiając ukrwienie macicy i zwiększając szanse na implantacje embrionów, a następnie utrzymanie zdrowej ciąży – jest to szczególnie polecane kobietom, które mają za sobą trudne doświadczenie poronienia.

 

Czy akupunktura zagwarantuje zajście w ciążę? W tym przypadku nikt ani nic nie może dać 100% pewności. Pamiętajmy jednak, że jest naturalną i skuteczną metodą wspierającą płodność. Poprzez regulację długości cyklu miesiączkowego oraz poziomu hormonów (FSH, AMH) zwiększa możliwość skutecznego zapłodnienia. Kolejne zalety dla kobiet starających się o dziecko, które wynikają z decyzji o akupunkturze, to wparcie endometrium oraz uwolnienie jajeczka (pęknięcie pęcherzyka Graffa). Ponadto akupunktura jest pomocna w walce z bolesnymi miesiączkami, napięciem przedmiesiączkowym (PMS) i zespołem policystycznych jajników.  Badania naukowe potwierdzają też skuteczność akupunktury np. w procesie transferu jajeczka. Jest to rozwiązanie skuteczne również u mężczyzn, bowiem akupunktura sprawdza się też we wspieraniu męskiej płodności – pomaga zwiększyć zarówno ilość, jak i ruchliwość plemników.

 

Jeden z głównych celów Medycyny Chińskiej, czyli również akupunktury, stanowi profilaktyka. Dlatego zalecana jest ona parom, które chcą zostać rodzicami, korzystanie z akupunktury przed planowanym zajściem w ciążę. Dzięki wzmocnieniu swojego zdrowia przyszli rodzice zwiększają swoje szanse na zdrową ciążę. Wybór naturalnej metody wspomagania płodności jak akupunktura, dieta płodności czy terapia wiceralna to często ważne i niedocenione kroki na drodze do możliwości cieszenia się zdrową i donoszoną ciążą.

Share
Pin
Tweet
Related

Niskie AMH i co dalej? Zabieg PRP!

Po raz pierwszy pożegnałam się z marzeniami o macierzyństwie, gdy odebrałam wynik AMH. Przez chwilę pomyślałam, że przede mną mur, którego nie uda mi się pokonać. – to, co czuła Klaudia, która od 3 lat zmaga się z niepłodnością, jest częstą reakcją kobiet, które słyszą, że poziom rezerwy jajnikowej jest zdecydowanie zbyt niski.

Jak wiek mężczyzny wpływa na zdrowie przyszłego potomstwa?

Gdy do przedszkola przychodzi mężczyzna w kwiecie wieku i odbiera swoje dziecko, nikogo to nie dziwi. Jeszcze 20-25 lat temu zapewne pomyślano by, że to stosunkowo młody dziadek tego przedszkolaka. W Polsce w 2014 roku urodziło się 2647 dzieci, których ojcowie mieli 50 lat lub więcej. W porównaniu z 2002 rokiem, to wzrost o około 71 proc. Co się zatem zmieniło?

Comments

Co o tym myślisz ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *