Pragnąc zachować zdrowie warto sięgnąć po sprawdzone i znane od tysięcy lat sposoby. Naturalne metody wymagają systematyczności, ale efekty jakie przynoszą zwykle warte są każdej poświęconej im chwili. Do takich z pewnością należy cieszące się coraz większą popularnością praktykowanie jogi. Co ciekawe, joga dzięki swojemu wszechstronnemu oddziaływaniu na organizm może także pozytywnie wpływać na całą gospodarkę hormonalną, a co za tym idzie być niezastąpioną pomocą w trakcie starań o dziecko.
Joga tak naprawdę jest systemem technik medytacyjnych, ćwiczeń oddechowych i fizycznych zwanych asanami, które wywodzą się ze starożytnych praktyk hinduskich. Stosowane podczas praktyki jogi asany, czyli pozycje to przede wszystkim odpowiednie zgięcia i wygięcia, a także skręty, które są naturalnym masażem organów wewnętrznych.
Jogę można praktykować z różnych powodów. Najczęściej dla uspokojenia i wyciszenia, poprawy kondycji fizycznej, zrzucenia nadprogramowych kilogramów schudnięcia, dla odzyskania zdrowia i równowagi psychicznej czy wreszcie dla rozwoju osobistego i duchowego. W II w. p. n.e. Patańdżali, twórca „Jogasutry”, napisał, że joga pozwala powściągnąć zjawiska świadomości i utrzymywać się w swojej właściwej naturze. To najgłębszy, czyli ten duchowy sens ćwiczeń. Terapeutka jogi hormonalnej Dinah Rodrigues, która praktykuje od 50 lat, obiecuje znacznie więcej. W swojej książce „Joga hormonalna” deklaruje, że „Dzięki leczeniu z zastosowaniem jogi hormonalnej można osiągnąć podniesienie się poziomu hormonów w ciele o około 254 proc. w ciągu czterech miesięcy”.
Joga hormonalne opiera się na wybranych z tradycyjnej jogi asanach, które powodują podniesienie obniżającego się w okresie premenopauzy poziomu estrogenów, a nawet wznowienie produkcji tych hormonów w okresie klimakterium. Ta stworzona przez Dinah Rodrigues odmiana jogi to naturalna terapia pozwalającą na regulację poziomu żeńskich hormonów. Jest terapeutyczną formą jogi, która jest przeznaczona również dla kobiet kobiet, które cierpią na różne zaburzenia hormonalne: nieregularne, zbyt obfite czy bolesne miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego czy policystycznych jajników. Pomaga również w leczeniu niepłodności. Każda z asan działa na narządy wewnętrzne uczestniczące w cyklu miesięcznym kobiety.
Dzięki temu, że joga hormonalna jest inspirowana jogą Shivanandy, jogą kundalini oraz tybetańskimi technikami pracy z energią, jest to unowocześniona i nieco zmodyfikowana wersja tradycyjnych asan. Zwykle sesja jogi hormonalnej rozpoczyna się rozgrzewką, kończy relaksacją. Ćwiczeniom za każdym razem towarzyszy praca z oddechem, poprzez zastosowanie konkretnej techniki pranajamy, zazwyczaj oddech ujjayi. Często również stosuje się oddech oczyszczający bhastrika. Skumulowaną dzięki oddechowi i bhandom energię intencjonalnie kierujemy ku narządowi wewnętrznemu, z którym w danym ćwiczeniu pracujemy. Zazwyczaj
ćwiczenia są dość łatwe, osiągalne w zasadzie dla każdego, nie potrzeba specjalnego przygotowania, dużej sprawności czy kondycji fizycznej.
Te odpowiednio dobrane asany stymulują pracę:
- jajników,
- tarczycy,
- przysadki mózgowej,
- nadnerczy.
A ponadto pozwala:
- wznowić lub zintensyfikować produkcję hormonów,
- utrzymać dobry stan zdrowia,
- poprawić kondycję,
- złagodzić bądź wyeliminować wiele dokuczliwych dolegliwości, głównie wywołanych brakiem równowagi hormonalnej.
Joga hormonalna przez wielu uważana jest za oddzielny styl jogi. Stanowi naturalną pracę z układem hormonalnym, jaką wykonujemy podczas zwykłej praktyki, oddziałując jednocześnie na pozostałe układy narządów. Ponieważ jest to system kompletny nie ma potrzeby dołączania do niego żadnych terapii dodatkowych. To dlatego, że w jodze hormonalnej postrzegamy człowieka jako całość – łącznie z jego strukturą fizyczną, fizjologiczną, jak i stanem psychicznym.
To wszystko oznacza, że joga hormonalna:
- pomaga walczyć z zespołem napięcia przedmiesiączkowego,
- łagodzi objawy klimakterium, pomaga łagodzić i eliminować objawy z nim związane, takie jak uderzenia gorąca, bezsenność, bóle głowy czy wahania nastroju,
- wspiera leczenie niepłodności poprzez ustabilizowanie poziomu hormonów,
- sprzyja przemianie materii,
- poprawia działanie układu odpornościowego,
- wzmacnia mięśnie, modeluje sylwetkę,
- relaksuje, obniża poziom stresu,
- pomaga walczyć z bezsennością,
- łagodzi wahania nastroju, wycisza i odnawia cały system nerwowy.
Opierając się na możliwościach, jakie daje regularne praktykowanie jogi hormonalnej, jest słusznym wyborem dla kobiet starających się o dziecko. Podczas walki z niepłodnością naturalne metody są często doskonałym wsparciem organizmu narażonego na liczne obciążenia związane z długotrwałym procesem leczenia.