Jak się przygotować do pierwszej wizyty w klinice leczenia niepłodności

Kilka miesięcy bezowocnych starań o ciążę to spore obciążenie emocjonalne dla pary. Pojawiają się frustracja, stres i pytania o przyczynę braku upragnionego dziecka. Wiele par decyduje się na wizytę w klinice leczenia niepłodności po około roku regularnych starań i niewątpliwie jest to ogromnie stresujące wydarzenie dla obojga partnerów. Pytania bez odpowiedzi piętrzą się, a wątpliwości mieszają się z nadzieją. Jak przygotować się do pierwszej wizyty, aby była maksymalnie efektywna? Mam dla was kilka prostych wskazówek, dzięki którym dowiecie się, na co zwrócić uwagę, jak się przygotować na wizytę i dlaczego wcześniej warto uspokoić nerwy.

Niepłodność — wspólna droga obojga partnerów

Zanim ułożycie w porządku chronologicznym wyniki badań, poświęćcie czas na rozmowę o tym, co was czeka i co w obliczu tak ważnego wydarzenia czuje każde z was. Pamiętajcie, że o dziecko staracie się jako para, a więc drogę przez niepłodność również będziecie przechodzić razem. Niepłodność nigdy nie dotyczy jednostki, to choroba obojga partnerów i nie chodzi jedynie o medyczne aspekty. Diagnoza niepłodności to proces wymagający cierpliwości. Warto zadbać o emocje i ogólne poczucie dobrostanu mentalnego.

  • Pamiętajcie, że na wizytę należy udać się razem.
  • Na wizytę przyjdźcie 10-15 minut wcześniej.
  • Zgłoście się do rejestracji z dokumentami tożsamości.
  • Oczekujcie na wezwanie do gabinetu.
  • W wielu klinikach standardem jest dostępność kawy czy herbaty dla oczekujących na wizytę pacjentów. Częstujcie się.

Dokumentacja medyczna

Przygotujcie wyniki wszystkich badań, jakie odbyliście w ostatnim czasie. Warto również wydobyć z pamięci i spisać wszystkie przebyte choroby, zabiegi i przygotować listę aktualnie przyjmowanych leków. Lekarz przeprowadzi z wami wnikliwy wywiad, a emocjom, towarzyszącym pierwszej wizycie w klinice leczenia niepłodności, często towarzyszy dziura w pamięci. Nawet tak prozaiczne informacje jak zabieg wycięcia wyrostka robaczkowego czy ostatnio leczone zęby, mogą być istotnymi informacjami dla lekarza. Jeśli nie macie żadnych uprzednio wykonanych badań, nie wykonujcie ich specjalnie przed wizytą u specjalisty. Lekarz z pewnością da wam skierowanie na takie badania, jakie uzna za istotne na tym etapie.

Lista pytań

Bardzo ważne jest to, aby przygotować listę pytań do lekarza. Pamiętajcie, że wizyta ma być wywiadem dwustronnym. Tak, jak lekarz z wami przeprowadza wywiad medyczny, tak i wy powinniście zadawać pytania lekarzowi. Warto wcześniej przygotować się do tej rozmowy i po prostu spisać wszystkie nurtujące was kwestie. Pamiętajcie, że w klinice jesteście nie tylko pacjentami, ale również klientami, którzy usługę medyczną otrzymują za odpowiednią opłatą.

Przebieg wizyty lekarskiej

W zależności od standardów kliniki leczenia niepłodności, przebieg wizyty powinien składać się z następujących punktów:

  • Wywiadu medycznego z obojgiem partnerów.
  • Weryfikacji dotychczasowej dokumentacji medycznej i wyników badań.
  • Badania ginekologicznego w tym USG oraz ewentualne pobranie cytologii — warto tu dodać, że w wielu klinikach standardem jest obecność partnera podczas badania ginekologicznego.
  • Zlecenie i wypis skierowania na dodatkowe badania.
  • Odpowiedzi na pytania pary.

Oczekiwania

Naturalnie, para, która ma za sobą miesiące bezefektownych starań o ciążę, lub nawet krótką historię leczenia niepłodności, wiąże z wizytą ogromne nadzieje. W takiej chwili potrzebne są jasne i konkretne informacje, a najlepiej, gotowe odpowiedzi, wyjaśniające przyczynę braku ciąży. Należy jednak pamiętać, że medycyna to złożona dziedzina nauki, a ludzkie zdrowie to wciąż nieodkryte zagadki. Niepłodność to choroba wymagająca cierpliwości i żaden lekarz nie zagwarantuje, że procedura leczenia na pewno zakończy się uzyskaniem wymarzonej, zdrowej ciąży. Leczenie niepłodności jest bardziej maratonem niż sprintem, warto o tym pamiętać, a gdy emocje stają się trudne do wytrzymania, warto skorzystać z pomocy psychologa.

Share
Pin
Tweet
Related

Niskie AMH i co dalej? Zabieg PRP!

Po raz pierwszy pożegnałam się z marzeniami o macierzyństwie, gdy odebrałam wynik AMH. Przez chwilę pomyślałam, że przede mną mur, którego nie uda mi się pokonać. – to, co czuła Klaudia, która od 3 lat zmaga się z niepłodnością, jest częstą reakcją kobiet, które słyszą, że poziom rezerwy jajnikowej jest zdecydowanie zbyt niski.

Jak wiek mężczyzny wpływa na zdrowie przyszłego potomstwa?

Gdy do przedszkola przychodzi mężczyzna w kwiecie wieku i odbiera swoje dziecko, nikogo to nie dziwi. Jeszcze 20-25 lat temu zapewne pomyślano by, że to stosunkowo młody dziadek tego przedszkolaka. W Polsce w 2014 roku urodziło się 2647 dzieci, których ojcowie mieli 50 lat lub więcej. W porównaniu z 2002 rokiem, to wzrost o około 71 proc. Co się zatem zmieniło?

Comments

Co o tym myślisz ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *