Jak się przygotować do pierwszej wizyty w klinice leczenia niepłodności

Kilka miesięcy bezowocnych starań o ciążę to spore obciążenie emocjonalne dla pary. Pojawiają się frustracja, stres i pytania o przyczynę braku upragnionego dziecka. Wiele par decyduje się na wizytę w klinice leczenia niepłodności po około roku regularnych starań i niewątpliwie jest to ogromnie stresujące wydarzenie dla obojga partnerów. Pytania bez odpowiedzi piętrzą się, a wątpliwości mieszają się z nadzieją. Jak przygotować się do pierwszej wizyty, aby była maksymalnie efektywna? Mam dla was kilka prostych wskazówek, dzięki którym dowiecie się, na co zwrócić uwagę, jak się przygotować na wizytę i dlaczego wcześniej warto uspokoić nerwy.

Niepłodność — wspólna droga obojga partnerów

Zanim ułożycie w porządku chronologicznym wyniki badań, poświęćcie czas na rozmowę o tym, co was czeka i co w obliczu tak ważnego wydarzenia czuje każde z was. Pamiętajcie, że o dziecko staracie się jako para, a więc drogę przez niepłodność również będziecie przechodzić razem. Niepłodność nigdy nie dotyczy jednostki, to choroba obojga partnerów i nie chodzi jedynie o medyczne aspekty. Diagnoza niepłodności to proces wymagający cierpliwości. Warto zadbać o emocje i ogólne poczucie dobrostanu mentalnego.

  • Pamiętajcie, że na wizytę należy udać się razem.
  • Na wizytę przyjdźcie 10-15 minut wcześniej.
  • Zgłoście się do rejestracji z dokumentami tożsamości.
  • Oczekujcie na wezwanie do gabinetu.
  • W wielu klinikach standardem jest dostępność kawy czy herbaty dla oczekujących na wizytę pacjentów. Częstujcie się.

Dokumentacja medyczna

Przygotujcie wyniki wszystkich badań, jakie odbyliście w ostatnim czasie. Warto również wydobyć z pamięci i spisać wszystkie przebyte choroby, zabiegi i przygotować listę aktualnie przyjmowanych leków. Lekarz przeprowadzi z wami wnikliwy wywiad, a emocjom, towarzyszącym pierwszej wizycie w klinice leczenia niepłodności, często towarzyszy dziura w pamięci. Nawet tak prozaiczne informacje jak zabieg wycięcia wyrostka robaczkowego czy ostatnio leczone zęby, mogą być istotnymi informacjami dla lekarza. Jeśli nie macie żadnych uprzednio wykonanych badań, nie wykonujcie ich specjalnie przed wizytą u specjalisty. Lekarz z pewnością da wam skierowanie na takie badania, jakie uzna za istotne na tym etapie.

Lista pytań

Bardzo ważne jest to, aby przygotować listę pytań do lekarza. Pamiętajcie, że wizyta ma być wywiadem dwustronnym. Tak, jak lekarz z wami przeprowadza wywiad medyczny, tak i wy powinniście zadawać pytania lekarzowi. Warto wcześniej przygotować się do tej rozmowy i po prostu spisać wszystkie nurtujące was kwestie. Pamiętajcie, że w klinice jesteście nie tylko pacjentami, ale również klientami, którzy usługę medyczną otrzymują za odpowiednią opłatą.

Przebieg wizyty lekarskiej

W zależności od standardów kliniki leczenia niepłodności, przebieg wizyty powinien składać się z następujących punktów:

  • Wywiadu medycznego z obojgiem partnerów.
  • Weryfikacji dotychczasowej dokumentacji medycznej i wyników badań.
  • Badania ginekologicznego w tym USG oraz ewentualne pobranie cytologii — warto tu dodać, że w wielu klinikach standardem jest obecność partnera podczas badania ginekologicznego.
  • Zlecenie i wypis skierowania na dodatkowe badania.
  • Odpowiedzi na pytania pary.

Oczekiwania

Naturalnie, para, która ma za sobą miesiące bezefektownych starań o ciążę, lub nawet krótką historię leczenia niepłodności, wiąże z wizytą ogromne nadzieje. W takiej chwili potrzebne są jasne i konkretne informacje, a najlepiej, gotowe odpowiedzi, wyjaśniające przyczynę braku ciąży. Należy jednak pamiętać, że medycyna to złożona dziedzina nauki, a ludzkie zdrowie to wciąż nieodkryte zagadki. Niepłodność to choroba wymagająca cierpliwości i żaden lekarz nie zagwarantuje, że procedura leczenia na pewno zakończy się uzyskaniem wymarzonej, zdrowej ciąży. Leczenie niepłodności jest bardziej maratonem niż sprintem, warto o tym pamiętać, a gdy emocje stają się trudne do wytrzymania, warto skorzystać z pomocy psychologa.

Share
Pin
Tweet
Related

Pregoreksja – Czyli ciąża pod znakiem anoreksji

Ciąża. Upragnione dwie kreski na teście, wizyta u lekarza ginekologa, lekko zamazany wydruk USG, pierwsze bicie serduszka. Euforia, zadowolenie, poczucie spełnienia, które za chwilę – szczególnie jeśli to pierwsza ciąża – zastąpi obezwładniające poczucie odpowiedzialności, a zaraz za nim w kolejce ustawi się strach a wraz z nim wiele wątpliwości.

Rewitalizacja jajników

Niska rezerwa jajnikowa spędza sen z powiek niejednej kobiecie starającej się o dziecko. Bezowocne próby zajścia w ciążę stają się źródłem frustracji i emocjonalnych problemów, które wpływają zarówno na jakość relacji w związku, jak również na poczucie własnej wartości.

Jak hormony wpływają na płodność?

Tym, co kieruje większością procesów zachodzących w organizmie są hormony. Wiedzą o tym przede wszystkim kobiety, które starają się o ciążę. Cały układ hormonalny ma ogromny wpływ na zajście w ciąże i jej utrzymanie, dlatego warto świadomie podejść do tego tematu i jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko wykonać wszystkie niezbędna badania.

Comments

Co o tym myślisz ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *