Add-Ons’y w procedurze in vitro – Czym są i czy warto z nich korzystać ?

Okres starań o dziecko i leczenia niepłodności to bardzo intensywny czas pod względem nauki nowych określeń i terminów medycznych. Z chwilą wpisania pierwszego pytania w Google, które dotyczy tematu niepłodności, stajemy się potencjalnym klientem dla specjalizujących się w tym klinik, które skrupulatnie śledzą każdy nasz ruch w Internecie, próbując zdobyć naszą uwagę. W ramach poszukiwań fachowej wiedzy napotykamy na obietnice o rodzicielstwie i reklamy usług medycznych skoncentrowanych wokół leczenia niepłodności i procedury in vitro. Które z nich warto wybrać? Jak się przekonać czy dana metoda jest naprawdę skuteczna i czy warto skorzystać z dodatkowych usług spoza pakietu leczenia? O tym wszystkim dowiesz się czytając ten artykuł.

Będąc aktywną poszukiwaczką wiedzy z zakresu medycyny rozrodu zapewne natknęłaś się już na medyczne terminy, które wymagały od ciebie kolejnych pytań, które zadawałaś wujkowi Google. Ostatnio dużo mówi się o add-ons’ach – czyli tak zwanych dodatkach do leczenia niepłodności metodą in vitro.

Czym są add-ons’y i czy warto dodać je do swojej procedury leczenia?

Add-ons’y to, inaczej mówiąc, wszelkie dodatki, stosowane do procedury wspomaganego rozrodu. Zaliczamy tu m.in. scratching endometrium, histeroskopia, EmbrioGlue oraz inne dodatkowe usługi, które oferuje klinika i które nie są ujęte w podstawowym kosztorysie Twojej procedury. Koszty, jakie ponosi para w trakcie leczenia są olbrzymie i warto tutaj zachować rozwagę. Zanim zdecydujemy się na kolejny wydatek w wysokości kilkuset czy nawet ponad tysiąca złotych, jak ma to miejsce w przypadku histeroskopii, warto zgłębić wiedzę na temat skuteczności tychże dodatków.

Jak podaje Human Fertilisation & Embriology Autorithy nie ma wystarczających dowodów na to, aby jednoznacznie stwierdzić, że dodatki wokół leczenia niepłodności metodami wspomaganego rozrodu są skuteczne i mają jawny wpływ na powodzenie procedury. Wyjątkiem tutaj jest ICSI – intracytoplasmic sperm injection – czyli docytoplazmatyczne podanie plemnika do komórki, które ma udowodnioną naukowo wysoką skuteczność. To samo dotyczy kolejnych dodatkowych badań – warto dopytać lekarza jaki jest cel ich stosowania i czy rzeczywiście mogą nam pomóc w znalezieniu przyczyny niepłodności.

Pytania, które powinniście zadać lekarzowi, zanim zdecydujecie się na wykupienie dodatków do leczenia to między innymi:

  • Dlaczego właśnie nam są oferowane te dodatkowe usługi?
  • Jaka jest ich skuteczność potwierdzona w badaniach naukowych?
  • Jaka jest rzeczywista szansa w powodzeniu zabiegu z zastosowaniem add-ons’ów w porównaniu z rutynową procedurą IVF?
  • Czy lekarz wierzy, że te dodatki mogą mieć decydujący wpływ na powodzenie procedury?
  • Czy rozsądniejsze, z punktu widzenia medycznego, będzie kupno dodatków do procedury in vitro, czy zaoszczędzenie na ewentualną kolejną procedurę?

Wiele klinik na polskim rynku oferuje bardzo wysokie standardy usług medycznych w ramach leczenia niepłodności. Mamy dobrze wykwalifikowanych lekarzy specjalistów, genialnych immunologów i armię świetnie przygotowanych lekarzy, którzy mogą pomóc osobom niepłodnym w spełnieniu marzeń o rodzicielstwie. Warto tu dodać, że będąc pacjentem jednocześnie stajemy się klientem kliniki. Świadomość tego, że nie wszystko musimy kupować w klinice i rzetelna rozmowa z lekarzem powinna być dla nas podstawą do podejmowania decyzji odnośnie planów leczenia. Obecnie w ramach prac PTMRiE trwa dyskusja zainicjowana przez prof. dr hab. n. med. Rafała Kurzawę na temat jakości oferowanych w klinikach dodatkowych usług wokół leczenia niepłodności. Warto wspomnieć, że np. w Wielkiej Brytanii, gdzie bardzo wysoko ocenia się jakość usług medycznych w procedurach leczenia niepłodności, organizacje propacjenckie, takie jak HFEA (Human Fertilisation & Embriology Autorithy,) nie rekomendują stosowania add-ons’ów w ramach leczenia.

Źródło: Human Fertilisation & Embriology Autorithy

Share
Pin
Tweet
Related

Kochasz? Dopilnuj! #pomacajsiemamo

Dążąc do poprawy płodności, pary sięgają po najróżniejsze rozwiązania. Po wielu próbach ich wybór często pada nie tylko po medycynę akademicką i rozwiązania farmakologiczne, ale także na cieszące się coraz większą popularnością rozwiązania, będące naturalnym wsparciem płodności.

Terapia wisceralna – Co to jest i jak wspiera twoją płodność?

Dążąc do poprawy płodności, pary sięgają po najróżniejsze rozwiązania. Po wielu próbach ich wybór często pada nie tylko po medycynę akademicką i rozwiązania farmakologiczne, ale także na cieszące się coraz większą popularnością rozwiązania, będące naturalnym wsparciem płodności.

Czy ten krem obniża płodność?

Ludzie, dążąc do nieustannych ulepszeń świata, wytwarzają kolejne substancje, które mają poprawiać smak, zapach, kolor czy trwałość niemal każdego produktu — od artykułów spożywczych po kosmetyki. Dla nikogo nie jest już nowością fakt, że wiele produktów zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka czy na cukrzycę, ale czy wiecie, które składniki szkodzą waszej płodności?

Comments

Co o tym myślisz ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *